Řízení návěstidla – Novinka 2022
Už v době, kdy jsem dokončil Správce dráhy a předal jej do zkušebního provozu, mi bylo jasné, že tím to nekončí a že další na řadu přijdou návěstidla, respektive jejich elektronika. V prodejnách pro modeláře si sice můžete zakoupit již hotová a mechanicky zdařilá návěstidla, která stačí ke Správci připojit a ovládat, ale jak už to tak bývá, občas byste chtěli něco trochu jinak a lépe. Tím vzniká prostor pro další experimentování, hloubání a nakonec radost z toho, že jste si něco udělali po svém. Mě k tomu vedly tři hlavní důvody, které jsem u zakoupeného návěstidla postrádal:
- Vyšší rychlost datového přenosu SCOM,
- Konfigurovatelnost návěstních znaků, tj. jak budou svítit jednotlivá světla návěstidla,
- Možnost ručního výběru návěstního znaku bez potřeby komunikace SCOM.
Vyšší rychlost oceníte hlavně tam, kde ovládáte spousty návěstidel a nechcete čekat, až SCOM doputuje až k tomu poslednímu návěstidlu. A rozdíl může být klidně i desítky sekund! V jiném případě chcete, aby návěstidlo umělo dvojí rychlost kmitání světla aniž byste pro to museli používat jinou elektroniku. Vše je uloženo v paměti a kdykoli si to můžete změnit. Žádné pájení ani bastlení časovačů! Někdo má v plánu, že si udělá třeba zahradní železnici, kde bude mít pár návěstidel a nechce kvůli tomu instalovat počítač, aby jím posílal SCOM. V takovém případě jistě oceníte, že si budete moci vybrat návěstní znak pomocí tlačítka.
Tím výčet vychytávek u řízení návěstidla nekončí.
Další výhodou je, že si k řízení připojíte výkonový modul, pomocí něhož budete moci rozsvěcet klasické 12V či 24V žárovky. Nemusíte se omezovat jenom na LEDky. A také to, že každému návěstidlu můžete nastavit jedinečnou adresu, s výhodou využijete v případě, kdy dáváte přednost sběrnicovému rozvodu.
Návěstidlo můžete napájet už od 5V.
Elektroniku bychom tedy měli a vy se můžete plně věnovat tomu, z čeho si návěstidlo fyzicky vyrobíte. Třeba využijete svítilny ze starého vleku nebo víte o někom, kdo má originál budku z návěstidla.