Správce dráhy
Chcete vaše modelové kolejiště obohatit o návěstidla, závory nebo přestavníky výhybek, které jsou ovládané projíždějícím vlakem? Nebo byste rádi, aby návěstidla reagovala na povely z řídicího pultu, když stavíte vlakovou cestu? Potom může být Správce dráhy ta správná volba.
Co je to Správce dráhy?
Soubor hardwarových a softwarových prostředků, které reagují na vnější podněty (např. průjezd vlaku, stisk tlačítka na řídicím pultu), čímž mohou např. sepnout relé pro spuštění závor nebo nastavit znak na odjezdovém návěstidle. Podněty i reakce na ně jsou vizuálně konfigurovatelné v aplikaci pro osobní počítač. Systém lze dále snadno rozšiřovat.
Z čeho se Správce dráhy skládá?
Základem je jednodeskový počítač Raspberry Pi běžící na Linuxové platformě, který řídí činnost celého systému a umožňuje také jeho vzdálenou správu přes rozhraní Ethernet. Nic nebrání tomu, abyste systém spravovali třeba z opačné strany zeměkoule. V tomto počítači jsou uloženy všechny potřebné konfigurace vašeho kolejiště a ke své činnosti nepotřebuje žádný další počítač ani funkční Ethernetové připojení.
Další důležitou částí systému je router, který slouží ke směrování komunikace mezi Raspberry Pi a jedním z jeho sedmi portů. Na takový port může být připojeno buď koncové zařízení (návěstidlo, modul vstupů, modul výstupů; bude popsáno dále) nebo další router. K jednomu routeru můžeme tedy připojit až sedm návěstidel.
Aby mohl systém reagovat na vnější podněty, je třeba použít modul vstupů. Jedná se o zařízení vybavené 14 vstupy, které jsou mezi sebou galvanicky oddělené, a slouží ke zjištění jejich logické úrovně (0 nebo 1). Na vstup lze připojit napětí až 32V. Každému vstupu lze, nezávisle na ostatních, nastavit událost, na kterou má systém reagovat (náběžná/sestupná hrana). Díky tomu můžete např. nastavit, aby systém adekvátně zareagoval na průjezd vlaku na koleji 2. V systému můžete použít libovolný počet těchto modulů.
K sepnutí přestavníku výhybky můžete použít modul výstupů. Má 15 výstupů osazených reléovými kontakty NC-COM-NO, z toho 5 relé má tyto kontakty zdvojené. V systému můžete použít libovolný počet těchto modulů.
Protože router může být od jednodeskového počítače značně vzdálen, je součástí systému ještě konvertor signálu, který převádí signálové úrovně UART na RS485 a obráceně. V systému je použit jeden konvertor signálu.
Koncovým zařízením připojitelném k routeru může být též návěstidlo ovládané pomocí protokolu SCOM. Systém byl vyzkoušen s návěstidly nabízenými na stránkách www.navestidla.cz.
Ke snadné správě konfigurací modelového kolejiště slouží aplikace Správce dráhy. Je určená pro OS Windows. Její ovládání je intuitivní. Pomocí ní definujeme zapojení výše uvedených součástí a také chování celého systému na základě vnějších podnětů.
Jak jednotlivé části Správce vypadají?
A ještě několik obrázků aplikace Správce dráhy.
Jaké jsou výhody Správce dráhy?
- Flexibilita
Přidáváte kolej nebo návěstidlo? Systém jednoduše upravíte podle toho, jak zrovna potřebujete. - Čeština
Návody a obslužná aplikace jsou v češtině. - Jednoduché ovládání
Aplikace bez zbytečných složitostí. - Vzdálená správa
Díky Ethernetovému rozhraní můžete ladit vaše kolejiště na dálku. - Zacílenost
Vyvinut ve spolupráci s lidmi, jímž je modelová železnice koníčkem. - Individuální podpora
Chtěli byste nějakou funkci systému upravit nebo přidat? Určitě se domluvíme.
Jak mohu Správce dráhy získat?
Jednoduše mě kontaktujte.